Privalomoji mediacija santuokos nutraukimo atvejais – priverstinis taikymasis net jeigu nenorima?

Iš darbinės patirties pastebime, kad interesantams ir šiandien iki galo nėra aiški privalomosios mediacijos paskirtis, taip pat kai kurie jos aspektai. Atitinkamai, glaustai stengsimės atskleisti tuos privalomosios mediacijos aspektus, dėl kurių kyla pastebimi neaiškumai.

Kaip žinia, tai šiuo metu Lietuvoje galiojantis teisinis reglamentavimas numato, kad sutuoktinis, norintis teikti ieškinį dėl santuokos nutraukimo, pirmiausia turi inicijuoti taip vadinamąją privalomąją mediaciją, ar kitaip – privalomąjį taikinimą. Taigi, privalomoji mediacija reiškia, kad sutuoktinis iš karto neturi teisės pateikti teismui ieškinio dėl santuokos nutraukimo, o pirmiausia turi santuokos nutraukimo klausimus išspręsti taikiai.

Taip, visiškai teisingai, – privalomoji mediacija nereiškia, kad sutuoktiniai bus priverstinai sutaikyti ir jie nebeišsiskirs. Privalomoji mediacija tik reiškia, kad santuokos nutraukimo klausimą ir visus kitus susijusius klausimus (išlaikymo vaikui teikimas, sutuoktinių turto dalybos ir t. t.) pirmiausia reikėtų siekti išspręsti taikiu būdu be teismo, padedant mediatoriui.

Privalomosios mediacijos metu galima susitarti, kad sutuoktiniai išsiskiria taikiai bendru sutarimu (nors ieškiniu galbūt būtų siekiama, kad santuoka nutrūktų dėl kito sutuoktinio kaltės), taip pat galima susitarti, kad, pavyzdžiui, sutuoktinis mokės 250 EUR išlaikymą vaikui per mėnesį, kad leis kitam sutuoktiniui ir nepilnamečiui vaikui gyventi kito sutuoktinio bute, gera valia nusistatys bendravimo su vaiku tvarką ir t. t. Taigi, privalomoji mediacija gali būti pravartus bei efektyvus būdas išspręsti atitinkamus klausimus.

Pastebime, kad ne visi ieškinį dėl santuokos nutraukimo norintys paduoti asmenys yra susižavėję teisminės mediacijos idėja ir kartais išgirstame mintį, kad vis tiek nepavyks susitarti, tai beprasmis dalykas ir ką daryti, jeigu privalomoji mediacija ir yra privalomoji ir jos išvengti negalima? Atsakymas į tokį klausimą yra paprastas, – nors prieš pateikiant ieškinį teismui inicijuoti privalomąją mediaciją yra būtina, tačiau bet kada šios mediacijos galima atsisakyti ir netęsti (svarbu inicijuoti).

Tačiau mes rekomenduotume nenumoti ranka į privalomąją mediaciją, kadangi ypatingai santuokos nutraukimo bylose mediaciją išbandyti tikrai verta ir nėra priežasčių to nedaryti. Juk teisės aktai vis tiek numato, kad vaikui bus teikiamas išlaikymas ir t. t., tad dėl šių dalykų nėra verta bylinėtis ir geriau tai išspręsti draugiškai.

Jeigu norite skirtis, kreipkitės į mūsų kontoros teisininkus ir pasistengsime padėti!

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *